• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
Tuğra Moda Evi Sakarya
 Gelinlik Siparişiniz de Kaftan Bindallı Ücretsiz Kiralama & Kiralık Gelinlik hizmetimiz vardır.
Çark Caddesi no:18
(Kahve Diyarı Karşısı)
www.tugramodaevi.com
www.sakaryagelinlik.com

Etkili İletişim


NEDEN ETKİLİ İLETİŞİM

Etkin iletişim, doğru mesajın doğru şekilde, doğru alıcıya aktarılmasıdır. İnsanlar gerek iş hayatlarında, gerekse günlük yaşamlarında mutlaka iletişim kurmak zorundadırlar. İletişim sadece konuşmaktan ibaret değildir.  Sessizliğimizde, bir bakışımızda bile bir anlam,  iletişimvardır. ”Ne kadar çok kelime kullanırsak o kadar iyi iletişim kurarız.” düşüncesi çok yanlış bir düşüncedir aksine çok kelime kullanmak, bir konuyu uzun bir şekilde ifade etmek etkili bir anlatım biçimi olmayabilir. Kısa ve öz konuşarak, kendini iyi ifade ederek kurulan iletişim daha sağlıklı olur çünkü etkin bir iletişimi sadece kelime sayısının fazlalılığı ile değil, beden dilini,nefes kullanımını ve empati kurma konusunu da birlikte kullanarak sağlayabiliriz.

Yaşantımız boyunca kimi zaman istenilen iletişimi kurmakta zorluk çekebiliyoruz. Bazen anlatmak istediğimizi karşı taraf yanlış algılayabiliyor, bazen de biz onları yanlış anlayabiliyoruz.
Bunların sebepleri çok farklı olabilir ama bilinen tek şey var ki böyle yanlış anlaşılmalar, iletişim kalitesini ister istemez düşürüyor. Durum böyle olunca da istenilen mesaj doğru şekilde aktarılamıyor ve büyük sorunlara, başarısızlıklara, anlaşmazlıklara yol açabiliyor.

Etkili konuşmanın 7 yolu

 Konuşmak, insanların kendilerini etkili bir şekilde ifade etme yöntemlerinin başında gelir. Ancak herkes etkili konuşma becerisine sahip değildir. Peki, ister iş hayatında ister özel hayatta olsun etkili konuşmak için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte etkili konuşmanın 7 yolu.

Hemen hemen herkes yaptığı konuşmayla ya da yazdığı metinle karşısındakini etkilemek ister. Yalnızca bir topluluk önünde konuşurken değil, iş hayatında da özel hayatında da etkili konuşan insanların bu özellikleri sayesinde ön plana çıktığı, sözlerinin dikkate değer bulunduğu bir gerçektir. Peki, bunun için nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Hazırlık yapın

Etkili bir konuşma için öncelikle ne söyleyeceğiniz hakkında hazırlık yapın. Eğer planlı bir konuşmaysa ve bir metin üzerinden konuşmanızı yapacaksanız işe ilk olarak pratik yapmaktan başlayabilirsiniz. Ancak plansız ve hazırlıksız bir konuşma yapacaksanız, konuşmanız sırasında değineceğiniz noktaları kafanızdan geçirin, düşünmeden cümle kurmamaya ve hızlı konuşmamaya gayret edin.

Göz teması kurun

Etkili bir iletişim için uygulamanız gereken kuralların başında konuşurken göz teması kurmak yer alır. Eğer karşınızdakini konuşmanızla etkilemek ve söylediklerinizde samimi olduğunuza inandırmak istiyorsanız konuşurken göz teması kurmaktan çekinmeyin. Ancak bu yaparken rahatsız edici olmaktan kaçının.

Beden dilinizi doğru kullanın

Etkili bir iletişim için kullanılması gereken bir diğer yol da jest ve mimiklerinizdir. Beden dilinin önemini göz ardı etmeyin, enerjinizi doğru yayarak ve beden dilinizi doğru kullanarak, kendi duygu ve düşüncelerinizi beden dilinizle destekleyin.

Ses tonunuza dikkat edin

Dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise ses tonunuzdur. Konuşurken doğru noktalarda nefes almaya, hızlı konuşmaktan ziyade tane tane konuşmaya dikkat edin. Ses tonunuz duygu ve düşünceleriniz hakkında ipucu verir. Bu nedenle heyecanlı, stresli, üzgün olduğunuz zamanlarda da bulunduğunuz ortama göre ses tonunuzu ayarlayın ve yüksek sesli veya kısık sesli konuşmamaya gayret edin.

Konuşurken mesajınızdan uzaklaşmayın

Anlattığınız şey hakkında karşınızda nasıl bir etki bırakmak istiyorsunuz? Dinleyiciye vermek istediğiniz mesaj tam olarak nedir? Farklı konulardan bahsetmek ve asıl konudan uzaklaşmak dikkatin dağılmasına ve verilmek istenen mesajın dinleyiciye ulaşmamasına neden olur. Konuşma yaparken vermek istediğiniz mesajın ekseninde konuşmanızı yapın. Bir amaca yönelmeden yapılan konuşmanın etkisiz kalacağını ve dinleyiciye ulaşmayacağını unutmayın.

Dikkat çekin

Etkili bir konuşmanın en önemli unsurları arasında, anlatılan şeylerle ilgili olarak dinleyicinin dikkatini çekmek yer alır. Eğer mizahi yönü güçlü birisiyseniz konuşmanız sırasında bu özelliğinizden faydalanabilirsiniz ya da konuşmanızla ilgili anekdotlar dan veya ilgi çekici verilerden faydalanarak dinleyicilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Sözü çok uzatmayın

Gereğinden uzun konuşmalar hem inandırıcılığınızı kaybetmenize hem de dinleyicilerin dikkatinin ve ilgisinin azalmasına neden olur. Bu nedenle lafınızı uzatmamaya ve dinleyicinin ilgisini üzerinizde tutmaya dikkat edin.

 


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret10912